Vuoden pyöräilykunta -tunnustus annetaan vuosittain kunnalle tai kaupungille, joka on määrätietoisesti edistänyt pyöräilyä. Vuoden Pyöräilykunnan valinnassa painotetaan pyöräliikenteen infrastruktuurin aktiivista kehittämistä sekä ympärivuotisen pyöräilyn edistämistä. Tarkemmat valintaan vaikuttavat kriteerit näet alta.
- Pyöräverkko: kattavuus ja laatu, pyöräilyväylien kunnossapito, pyöräilyolosuhteiden sujuvuus ja turvallisuus, autoliikenteen nopeusrajoitukset
- Ympärivuotisen pyöräilyn edistäminen: pyöräväylien talvihoito ja kampanjat
- Pyöräliikenteen muut olosuhteet: pyöräpysäköinti, opastus ja viitoitus
- Sitoutuneisuus pyöräilyn edistämiseen: poliittiset päätökset, pyöräliikenteen investointitaso, pyöräilyn edistämisohjelma, virkamiesten sitoutuneisuus ja henkilöresurssit, tulevaisuuden suunnitelmat
- Seuranta ja laskennat: kulkutapaosuuden ja pyöräliikenteen määrien kehitys (nouseva vai laskeva trendi), pyöräilymäärät verrattuna muihin kuntiin, asukkaiden tyytyväisyys pyöräilyolosuhteisiin
- Markkinointi ja aktivointi: erilaiset kampanjat ja tapahtumat, pyöräilykasvatus (koulut ja päiväkodit), verkkosivut, pyöräilykatsaukset ja esitteet, pyöräilykartat, yhteistyö järjestöjen ja seurojen kanssa, vuokra- tai kaupunkipyörät
- Pyörämatkailu: yhteistyö paikallisten toimijoiden ja yritysten kanssa, pyöräilykartat, alueen tuotteistaminen pyörämatkailukohteena
Tunnustus on luonteeltaan kannustepalkinto, jossa huomioidaan kaupungin viimeaikainen kehitys ja sitoutuminen pyöräilyn edistämiseen. Tärkeää on, että kunta on ryhtynyt sanoista tekoihin ja pyöräilyn edistämisessä on saavutettu tuloksia, pelkät hyvät suunnitelmat eivät riitä. Aikaisempina vuosina on valittu sekä isompia että pienempiä kuntia, joten kunnan koko ei missään tapauksessa ole määräävä tekijä.
Alla näet palkitut vuodesta 2009.
- 2009 Hämeenlinna
- 2010 Rauma
- 2011 Kokkola
- 2012 Hyvinkää
- 2013 Tampere
- 2014 Joensuu
- 2015 Lappeenranta
- 2016 Jyväskylä
- 2017 Karvia
- 2018 Helsinki
- 2019 Hattula
- 2020 Oulu
Lue lisää Oulun valinnasta tästä.
Kommentit
Ehdotan vuoden pyöräily
Ehdotan vuoden pyöräily kunnaksi Kolarin kuntaa. Kolarin kunta on edistänyt pyöräilyä ja sen mahdollisuuksia ympäri kuntaa ja ennen kaikkea Ylläksen matkailualueella. Matkailualueella on kehitetty pyöräilyreitistöä yhteistyössä kunnan sekä Metsähallituksen toimesta jo vuosia. Kansallispuisto on avautunut pyöräilijöille, mutta myös puiston ulkopuolella reitistöä on vuosien mittaan kehitetty. Kolarin kunta osallistuu sulanmaan ajan toimien lisäksi Ylläksen alueen talvipyöräily rietistön ylläpitoon, Ylläksen matkailuyhdistyksen kautta.
Näillä toimillaan Kolarin kunta on mahdollistanut ympärivuotisen pyöräilyn kunnan alueella.
Eihän tässä muuta vaihtoehtoa
Eihän tässä muuta vaihtoehtoa ole kuin Oulu. Oulu on Harri Vaaralan palkkaamisen myötä päässyt hienoon vauhtiin pyöräliikenteen kehittämisessä ja ennestään hyvät pyöräliikenteen yhteydet paranevat vuosittain baanojen ja pyöräkatujen myötä. Kaupunkipyörät, brändi, laaja opasteuudistus ja uudeelleenasfaltoinnit ovat olleet hienosti toteutettuja projekteja. Oulu toimii hyvänä sparraajana Helsingille (ei halutaa jäädä Oulun varjoon!) ja puoiin ja toisin olemme jakaneet kokemuksia käytännöistä. Oulu on ympärivuotisen pyöräilyn ykköskaupunki ja tutustumiskäynnillä täydellisesti auratut pyörätiet tekivät vaikutuksen: aurauskriteereitä ja käytäntöjä on mietitty pyöräliikenteen kannalta parhain päin. Hyvä Oulu!
Ouluhan sen on oltava.
Ouluhan sen on oltava. Kunnianhimon taso uusissa projekteissa on sopivan korkealla. Opasteuudistus ja pääreittien yhtenäinen merkintätapa vanhaankin infraan helpottaa liikkumista. Täytyyhän esimerkkinä toimimisesta antaa tunnustus. Toivottavasti muut kaupungit ymmärtäisivät sen seurauksena seurata tätä esimerkkiä.
Oulu näyttää esimerkkiä koko
Oulu näyttää esimerkkiä koko muulle Suomelle siitä, miten pyöräväyliä voidaan tehdä hyvin ja viimeisen päälle laadukkaasti. Oikeastaan palkinnon voisi myöntää Harri Vaaralalle henkilökohtaisesti.
Jannehan tuon tuossa sanoi
Jannehan tuon tuossa sanoi osuvasti. Oulu.
Ehdotan Oulun kaupunkia.
Ehdotan Oulun kaupunkia. Oulussa on tehty valtavasti kehitystyötä ja näytetään mallia koko muulle maalle!
Jossain pyöräilyssä on ihan
Jossain pyöräilyssä on ihan tarpeeksi riittänyt jollain kunnalla hommia, että annetaan jollekin kunnalle palkinto, siis joku kunta vuoden pyöräilykunta.
Oulu ei toistaiseksi ole
Oulu ei toistaiseksi ole saanut vuoden pyöräilykunnan arvonimeä, joskin on esimerkinomaisesti tehnyt töitä sen eteen jo vuosikymmeniä. Alun alkaen Oulukaan ei ollut erityisesti pyöräilyyn keskittynyt, mutta paikkakuntana osoittaa, miten pitkäjänteisellä suunnittelulla ja työllä saadaan aikaan. Lisäksi paikkakunnalla ja ympäristössä pyöräily on koko kansan huvi myös talvisin pohjoisesta sijainnista huolimatta.
Tutustuin aiemmin tulleisiin
Tutustuin aiemmin tulleisiin kommentteihin ja kallistun myös pohjoisen suunnalle eli Ouluun...